Müzik Eğitimi

TUBA (Büyük Bas)

Tuba pirinç ve bakırdan yapılan üflemeli bir çalgıdır.Korno adlı bakır üflemeli çalgıdan esinlenerek yapılmştır.En kalın sesli üflemeli enstrüman olarak 1800’lerde üretildiğinde şimdiki halinden daha ince ve uzundu,bir trompet gibi sübaplar yerine saksafon gibi anahtarları vardı.

En çok terçih edilen tuba Sib bemol dir. Diğer tuba çeşitleri Do, Mi bemol , Fa dır. Fa anahtarı kullanır. Diyapazona göre duyuluşu, bir büyük dokuzlu aşağıdandır. Solo ve eşlik görevi verilir.

Yapısı trompet gibi ağızlık,ana gövde ve kalakdan oluşur. Ağızlık hunik yapıdadır. Gövde: trompette olduğu gibi konik borulu, değişik perdelerden ses veren borular ile bu boruları açıp kapamaya yarayan piston (tüp) düzeneği ve su boşaltmaya yarayan ek borular (Tulumba) vardır. Tuba ilk olarak romalıların düz trompeti, daha sonra ise trompetin latincesi anlamında kullanıldı.

1820 ve 1830’larda bando ve orkestralarda tubalar yerini almaya başlamıştır. Hector Berlioz, tuba ile başarı kazanan ilk bestecidir. Alman opera bestecisi Richard Wagner orkestrası için özel bir enstruman yaptırmıştı ki buna ‘Wagner tubası’ deniliyordu.Wagner tubaları döner subaplı daha ufak tubalardı. 

 Büyük bass - tuba

Ekleyen : Yusuf ADIBELLİ

Bu bölüm sadece üyelerimiz tarafından kullanılabilir.

Lütfen Üye Olunuz.


En Çok Aranan Müzik Terimleri

Kelime Açıklama Hit
Accélérer Bir eserin icrasında belirtilen yerde ritmin "çabuklaştırılarak" seslendirilmesi ve çalınması anlamına gelir. 402
A moll La Majör 371
Cantate sacrée Kutsal dinsel kanat. 343
Zither Kanuna benzeyen telli bir Alman halk çalgısı. 326
Animato Kendini kaptırmış bir coşkuyla Metronom (120-132). 311

© 2014 FA www.onlinemuzikegitimi.com