Müzik Eğitimi

Anahtar portede(dizek) yazılan notaların isimlerinin adlandırılmasında kullanılan işarettir. Anahtarlar portelerin sol baş tarafına ve notaların bu anahtarın şekline ve konumuna göre isim değiştirdiklerini gösteren işaretlerdir.

Anahtarlar portrenin aralığına konmazlar, anahtarlar dizeklerdeki çizgiler üstüne konur ve kondukları çizgi ile birlikte  adlandırılırlar. Özelliklede konulduğu çizgilere adlarını verirler.

Üç türlü anahtar vardır.

Müzikte anahtar


Sol Anahtarı : 


Müzikte sol anahtarı Portrenin birinci veya ikinci çizgisinin üstüne konur. Konulduğu çizgiye yazılan notaya ise sol ismini verir. Aşağıda gösterilen şekilden de anlaşılacağı gibi ikinci çizginin üstüne konan sol anahtarı ile kırmız ile işaretlenen 2 nci çizgi deki notanın ismi SOL (G) olarak adlandırılmıştır. Aynı şekilde  birinci çizgiye konan sol anahtarı ile birinci çizgiye yazılan notanın ismi SOL (G) olarak adlandırılmıştır.


1 nci ve 2 nci çizgi sol anahtarları 

 

 

 


Fa Anahtarı : 


Müzikte kullanılan fa anahtarı

Portrenin üçüncü veya dördüncü çizgisine konan fa anahtarı yine sol anahtarında olduğu gibi konduğu çizgiye Fa (F) adını verir. Aşağıdaki şellerde de olduğu gibi Fa anahtarı konduğu dördüncü çizgideki notanın adını Fa (F) olmasını sağlamıştır. Yine Üçüncü çizgiye konmasıyla üçünçü cizgideki notanın adını Fa(F) olarak değiştirmiştir.

Üçüncü ve dördüncü çizgi fa anahtarı


Do Anahtarı : 


Müzikte do anahtarı ve çeşitleriEn çok çizgi değiştirebilen anahtardır. Portrenin birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü çizgilerine konulabilir. Konuldukları çizgiler Fa ve Sol anahtarında olduğu gibi Do (C) adını verir. Aşağıda örneklerden de anaşılacağı gibi kırmız ile gösterilen notalara Do (C) adını vermiştir.

Bu bölüm sadece üyelerimiz tarafından kullanılabilir.

Lütfen Üye Olunuz.


En Çok Aranan Müzik Terimleri

Kelime Açıklama Hit
Accélérer Bir eserin icrasında belirtilen yerde ritmin "çabuklaştırılarak" seslendirilmesi ve çalınması anlamına gelir. 402
A moll La Majör 371
Cantate sacrée Kutsal dinsel kanat. 343
Zither Kanuna benzeyen telli bir Alman halk çalgısı. 326
Animato Kendini kaptırmış bir coşkuyla Metronom (120-132). 311

© 2014 FA www.onlinemuzikegitimi.com